El Camino del Oro ehk Kullatee

6htusse on veeremas yks v2ga melanhoolne, ent rahulik p2ev. Lahkusin La Pazi gringomajast(kuigi seal oli ok olid m6ned purjus jauravad tyybid v2ga tyytud ja enamus inimesi sisuliselt ei olegi korralikult looduses matkamisest huvitatud),j2ttes sinna hulga asju hoiule, teel kollektivolen 2gin vihaseid kaevureid streikimas ja mingi kaevandusega tegeleva ametkonna maja pihta prahti ja pudeleid loopimas(avalikud meeleavaldused on Boliivias v2ga tavalised ja antud juhul oli yks kesklinna peat2navatest suletud ja t2is kurje kaevureid ja pisargaasi, kuigi moodak2ijatele ei kujutanud kogu lugu endast mingit ohtu). S6itsin kollektivoga El Altosse ja sealt reisisin edasi Soratasse. La Pazi ehk 6igemini k6rgemalasuva El Alto ymber altiplatool on v2ga palju v2hem v6i rohkem hajutatud asustust, mis on teadagi kuri koht kus elada(lihtsaltnatukene rusuv pilt kui samaaegselt Katatoniat kuulata). Soratasse(2670m,pop 2500) j6udes yllatusin meeldivamast meeldivalt(Lonely Planet vahendab reisijate arvamust, kes peavad kohta "l66gastavaimaks Boliivias"-ja minagi kiidaks k6vasti). V6tsin yheks ooks vana ja odava(20 bolivianot oo ehk u 2,4 eur La Pazi 50 bol vastu ent vaimustava antiik-atmosf22riga) toa plazal asuvas koloniaalstiilis hostalis, r22kisin kohaliku giidideyhinguga ja olukord on palju nyydsest selgem.
Ekstreemsel Mapiri rajal 2iteks on see aasta k2inud ainult u 20 inimest ja yldiselt k2ib k6vasti alla 50. Viimane grupp(3 hollandi noort giidi ja kandjaga) k2isid 2 n2dalat tagasi ja j2rgmist ei ole broneeritud. Ma ei imesta, et bambus kuu ajaga rohkem kasvada j6uab kui yks v6i kaks giidi neid kord kuus l6igata j6uavad. Rajal on (ka blogides) mainitud "kurjad lehmad", kes arvavad,et sa neile soola tood ja su ymber piiravad v6i sinu suhtes kaitsvalt k2ituvad(neid tuleb kividega pilduda ja neil jalust 2ra kaduda). Vett on rajal k6vasti kuna on vihmahooaeg, ent 10-12 kg toitu tuleb yle 4658m ja selva vedada - see hulk 6nneks v2heneb. Maod kartvat inimest, kuid hoiatatakse karude eest, kuigi kui kysida, et kas giidil tulirelv on siis vastus on ei. Rajal pole roovleid ja karjuseid on haruarva ehk sisuliselt pole seal sisuliselt kunagi kedagi(eriti hooajav2liselt nagu preaegu). Kuna on nimetatud hooajav2line aeg, on yks t2htis koht radu tutvustavate raamatutega linnas suletud, siin resideeruvad vaid m6ned gringod ja giidid lihtsalt istuvad ja ootavad oma kontoris ja yritavad sind meeleheitlikult keelitada kuhugi yksinda minemast peamiselt, sest neil on raha tarvis(mida mul pole). Teine probleem(mille suhtes neil6igus on) on siinsed t2histamata rajad ja t2ielik udu, mis praegu liigagi tihti yleval valitseb. Mida minul vaja oleks, oleks v2hemalt 4-liikmelist(mitteprantslastest) gruppi,kes ainultyhe giidi palkaks. Sest yksinda minnes maksab ainuyksi giidi palkamine(syyes ise ainult kylma toitu ja kandes k6iki oma asju ise) 2000 bolivianot (u 230 euri).
Perekonnan6ukogu otsustas,et ma ei tohi yksi minna ja nii suitsidaalne ma siiski pole ka. 2raeksimise oht on seal 22retu. Selvast saab ainult edasi ja enne selvat asuvatelt rohumaadelt on tagasideed t6usu ja k6rge rohu t6ttu raske leida. Harjutama pean niikuinii. Minu otsus: valmistun, k2in ohutuid radu, suhtlen kohalikega, ootan gruppi ja kauplen giididega aja jooksul, et "elu seikluse" praegusest hinnast ainult yks neljandik maksta. Praeguse hinna saaksin ma 200 euri peale alla kaubelda, sest nad lihtsalt istuvad k2ed rypes ja ei tee muffigi ja murduksid aja jooksul(peale selle saan ma 2 p2eva lyhema ja odavama matka teha kui k6rge kuru vahelej2tta),ent grupi ootamine on alati kasulik. Grupp niikuinii yle kuru ronida ei tahaks ja siis oleks tripp ainult 5 p2eva ja praegusega v6rreldes ysna odav. Aga elame n2eme.

Homme suundun ma vanale inkarajale El Camino del Orole(mitmed rajad k.a Mapiri ja Oro on vanad kaubateed selva ja altiplano vahel). K6rgeim punkt(mis on yhtlasi ka raja esimesel neljandikul) on Illampu kuru (4741m) mis t2hendab senise k6rgusrekordi pisikest potensiaalset parandust ja ohverdust Pachimamale ja Pachipatale, peale seda rada ainult laskub/langeb). Rada on konkreetne ja ohutu l2bides palju kylasid ja olles pidevalt no tsivilisatsioonis. Kui seal all kylades netti on siis ma kirjutan ehk rajalt, aga muidu olen u 5-7 p2eva teel, enne kui siia tagasi poordun, et uus tuur ette v6tta.
Boliivia on pakkunud ainult positiivseid yllatusi eriti boliivlaste ja linnade/kylade koha pealt. Boliivlastel on jube muhe hispaania keele aktsent ja on kinnitatud fakt,et kuigi siin r22gitakse kohalikke keeli rohkemkui Peruus, on hispaania keele h22ldus palju selgem. Ja ayamara keel pole selline susistamine nagu ketshua. Boliivlased on yldiselt paksud, hea huumorimeelega ja muidu naljakad. Ei erutu yldiselt gringosid n2hes ylearu nagu peruulased. Isegi La Pazis(t2ielik vaadete linn eriti k6rgemalt El Altost-flickr j2llegi) ehk linnas nimega Rahu lastakse sul isegi kesklinnas t2itsa enam-v2hem olla ja ei istuta pidevalt kukile nagu peruu turistikates kombeks on. Naised on nagu voored/m2ttad/kynkad/tombud kykitamas. K6ik traditsiooniliselt riides. Peruud kutsutakse L6una-Ameerika Egiptuseks ja Boliiviat L6una-Ameerika Himaalajaks. Boliivias on hea aura, aga natukene hyljatud ja hirmutav.
Homme suundun siis 1000 a vanadele inka kaubatee treppideleja sillutistele, mis on h2vimas kullakaevandamise t6ttu(neist s6idetakse buldooseritega yle ja rada lyheneb pidevalt-l6pp on masendav, aga sinna ei pea minema).
Kullatee pole ohtlik, ent algus on raske, kuid kulgeb siiski l2bi inimasustuse ja minu p2rastmuretsema ei pea. Ohver ja kokalehed alkalyydiga on teeks olemas.
Vaadake flickrist pilte. Sorata plazast ja kylast/linnakesest n2iteks. Ilus ja huvitav koos imetlusv22rselt k6rgete puudega. Camino de Orost on ka kindlasti midagi, aga siin on nett liiga aeglane,et midagi v2lja otsida.

1 comentario:

Anónimo dijo...

Buena suerte Mart-san!!!